FAQ

1. Co się stanie jeżeli jestem zaszyty i napiję się alkoholu?

Połączenie aktywnego składnika wszywki alkoholowej: Disulfiramu z alkoholem może spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, wśród najczęściej występujących można wymienić:

  • nudności,
  • wymioty,
  • duszności,
  • silne bóle głowy,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • nadmierne pocenie się,
  • kołatanie serca,

Takie objawy niepożądane pojawiają się już zaledwie kilka minut po spożyciu napojów alkoholowych przez osobę z wszywką alkoholową i mogą trwać nawet do 10 godzin.

2. Czy zabieg wszycia Esperalu jest bolesny?

Nie, zabieg zaszycia alkoholowego nie jest zabiegiem bolesnym. Podczas wszycia Esperalu stosowane jest znieczulenie miejscowe. Znieczulenie miejscowe, któremu zostaje poddany uzależniony pacjent, powoduje całkowity brak odczucia bólu. Ten rodzaj znieczulenia pozwala pacjentowi przez cały czas wykonywania procedury być świadomym.

3. Ile trwa zabieg wszycia Esperalu?

Zabieg wszycia Esperalu jest stosunkowo krótki. Razem z podpisaniem stosownych dokumentów (zgody na zabieg) zaszycie trwa około 20 minut.

4. Czy leczenie wszywką alkoholową Esperal jest bezpieczne?

Tak, leczenie Disulfiramem jest całkowicie bezpieczne. Lekarz przed wykonaniem zaszycia wyklucza wszystkie ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Jeżeli pacjent zostanie dopuszczony do zabiegu terapia Esperalem jest całkowicie bezpieczna, a sam zabieg jest całkowicie bezbolesny.

5. Czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm?

Wszywka alkoholowa Esperal jeżeli będzie stosowana jako jedyny środek leczenia alkoholizmu – nie wyleczy uzależnionego z choroby alkoholowej. W przypadku uzależnienia najważniejsze jest podejście kompleksowe. W praktyce oznacza to, że po wykonaniu zaszycia alkoholowego pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się na terapię uzależnień – najlepiej do zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień.

6. Jak długo działa wszywka alkoholowa Esperal?

Wszywka alkoholowa pomaga uzależnionym utrzymać całkowitą abstynencję przez okres od ok. 8 nawet do 12 miesięcy. Po zakończeniu działalności leku pacjent może zgłosić się na zabieg ponownie. Oczywiście po wcześniejszym wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań do zaszycia.

7. Gdzie się wszywa tabletki z Esperalem?

W naszej specjalistycznej przychodni chirurg wszywa tabletki z Esperalem w okolicach pośladka. Jest to miejsce bardzo dyskretne, niewidoczne dla osób postronnych. Zdarza się, że lek wszywany jest pod łopatką, lub na specjalne życzenie pacjenta (o ile oczywiście lekarz wyrazi zgodę) Esperal wszywany jest w zupełnie inne miejsce.

8. Jakie są zalecenia po zabiegu zaszycia alkoholowego?

Po zaszyciu alkoholowym pacjent może wrócić od razu do swoich codziennych zajęć i obowiązków. Przez cały okres trwania kuracji Esperalem powinien on unikać picia alkoholu. Musi utrzymywać całkowita abstynencję. Pacjent powinien także odpowiednio dbać o dezynfekcję rany, uważać aby jej nie zabrudzić oraz często zmieniać opatrunki. Wszystko po to aby proces gojenia się rany postępował w sposób prawidłowy i aby blizna po zabiegu nie była widoczna.

9. Co się stanie jeżeli napiję się alkoholu, mając wszywkę?

Jeżeli pacjent z wszywką złamie całkowity zakaz abstynencji, czekają go nieprzyjemne dolegliwości. Niektóre z nich przypominają zatrucie alkoholowe (kaca), a są to: mdłości, wymioty, uciążliwe bóle głowy, drżenie mięśni, suchość w ustach i silne pragnienie i wiele innych. Czym różnią się te objawy od typowego zatrucia? Przede wszystkim tym, że pojawiają się one już zaledwie kilka minut po spożyciu nawet niewielkiej ilości napojów alkoholowych. Są bardzo intensywne i mogą trwać nawet ponad 10 godzin. W skrajnych przypadkach Esperal z alkoholem może spowodować nawet zawał serca i poważny uszczerbek na zdrowiu.

10. Kto NIE może leczyć się za pomocą Esperalu?

Z zaszycia alkoholowego wyklucza kilka sytuacji, a są to:

  • nadwrażliwość (uczulenie) na aktywne składniki wszywki,
  • stan nietrzeźwości w dniu wykonywanego zabiegu,
  • u kobiet wyklucza ciąża oraz karmienie piersią,
  • zażywanie leków w składzie których występuje alkohol,